Морські зірки - ветерани морського дна, вони з'явилися більше 450 мільйонів років тому, випередивши багато форм сучасних мешканців підводних глибин.
Морські зірки відносяться до класу голкошкірих, будучи родичами морським огірків, офіури, морським ліліям, голотуриям, морським їжакам, - в даний час їх налічується близько 1600 видів, що мають зіркоподібну або п'ятикутну форму.
У морської зірки, незважаючи на її малорухливість і відсутність голови як такої, прекрасно розвинені нервова і травна системи. А чому, власне, «голкошкірі»? Вся справа в жорсткій шкірі морської зірки - з зовнішнього боку вона покрита короткими голками або шпильками.
Умовно цих химерних створінь можна розділити на три групи: звичайні морські зірки; пір'яні зірки, що отримали назву за звилисті промені (до 50!), і «тендітні» зірки, що відкидають свої промені в разі небезпеки.
Правда, для цієї тварини не проблема відростити собі нові, а з кожного променя незабаром з'являться нові зірки. Як це можливо? - Завдяки характерній особливості будови зірки - кожен з її променів влаштований однаково, і містить: два травних вирости шлунка, червона очна пляма на кінчику променя, що виконує функцію печінки , захищені кільцем з голок радіальні пучки нервів органи нюху (вони ж присоски і спосіб пересування), розташовані в борозенці на черевній стороні папули - шкірні зябра у вигляді тонких коротких ворсинок, розташовані на спин, та відростки статевих органів, що виробляють газообмін (зазвичай по дві гонади на кожному промені) скелет, що складається з поздовжнього ряду хребців всередині, і сотень вапняних пластинок з шипами, що покривають шкіру і з'єднаних м'язами, що не тільки захищає тварину від пошкоджень, а й робить її промені дуже гнучкими.
Тіла морських зірок на 80% складаються з карбонату кальцію. Таким чином, кожен промінь морської зірки, опинившись відокремленим від її тіла, цілком життєздатний і швидко регенерує. Ну а, з'єднані воєдино, промені утворюють в центрі тварини замкнуті системи: травна система переходить в шлунок з двох відділів і відкривається диском у формі гудзики, який виконує функцію рота; пучки нервів об'єднуються в нервове кільце.
Головна система морської зірки, яку ми навмисно залишили «на десерт» - амбулакральная. Так називають водно-судинну систему, що служить иглокожим одночасно для диханням, для виділень, для дотику і руху, разом з м'язами забезпечуючи опорно-рухову функцію. Від околоротового кільця в кожен промінь відходять канали, від них, в свою чергу, бічні гілки до сотень циліндричних трубочок на поверхні тіла - амбулакральних ніжок, що містить спеціальні ампули і завершується присосками.
Дякую за цікаву інформацію!
ВідповістиВидалитиСпостерігайте за нашим блогом і дізнавайтеся багато нового!
Видалити